rożek niemowlęcy usztywniany wiązany

Rożki niemowlęce – must have czy zbędny gadżet?

Każdy rodzic kompletując wyprawkę dla swojego dziecka zastanawia się co jest tak naprawdę potrzebne. Po przejrzeniu wielu stron internetowych dochodzi do wniosku, że jedną z potrzebniejszych rzeczy po urodzeniu się dziecka, jest rożek niemowlęcy.

Dla noworodka przebywanie poza ciasnym brzuchem mamy jest stresujące i niekomfortowe, dlatego potrzebuje ono trochę czasu aby przyzwyczaić się i zaakceptować zaistniałą sytuację. Dzięki rożkowi niemowlęcemu udaje się zniwelować ogrom bodźców dopadających maluszka i przyzwyczaić go do otaczającego je świata.

Maluszek w rożku czuje się jak w brzuchu mamy, czyli bezpiecznie i lepiej się mu w nim zasypia. Wielu rodziców uważa, że ich dzieci w rożkach niemowlęcych są dużo spokojniejsze.

 Zalety rożków niemowlęcych

  • Rożek niemowlęcy otulając dziecko daje mu poczucie bezpieczeństwa i ochrony
  • Dla młodych rodziców rożek jest pomocny w pierwszych dniach po urodzeniu do prawidłowego trzymania dziecka, karmienia czy usypiania
  • Podczas snu rożek niemowlęcy zapobiega odkrywaniu się lub nakrywaniu buzi co może wystraszyć dziecko
  • Ze względu na różne grubości rożek niemowlęcy można idealnie dopasować do pory roku w jakiej maluszek przyszedł na świat
  • Dzięki różnorodności kolorów i wzorów rożek niemowlęcy można dopasować do płci dziecka lub kolorystyki reszty akcesoriów maluszka
  • Gdy dziecko jest już za duże, rożek niemowlęcy może służyć jako kołderka do łóżeczka, kojca Mojżesza, wózka lub jako mata do zabawy na podłodze

Jak wybrać rożek idealny?

Każdy rodzic intuicyjnie wie co jest dla jego pociechy najlepsze dlatego, gdy już zdecyduje się zakupić rożek niemowlęcy, musi zwrócić uwagę na kilka aspektów wybierając go. Ważny jest materiał z jakiego jest wykonany rożek, jego grubość, zapięcie, rozmiar oraz czy z wkładem usztywniającym czy bez. Aby wybrać rożek idealny dla swojego maluszka, nad każdym z tych elementów należy zastanowić się osobno.

Z czego powinien być wykonany rożek niemowlęcy?

Należy pamiętać, że noworodek ma bardzo delikatną skórę ciała i buzi, a to właśnie buzią maluszek dotyka materiału rożka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są rożki niemowlęce wykonane z bawełny. To bardzo miękka tkanina, która jest przyjemna w dotyku, bezpieczna dla maluszka oraz zapewnia mu odpowiednią termoregulację.

Coraz bardziej popularne są ostatnio rożki niemowlęce wykonane z tkaniny minky. Jest ona miękka i miła w dotyku, ale niestety wykonana ze sztucznych materiałów, więc nie przepuszcza powietrza tak jak bawełna. Dlatego lepiej wybrać rożki, które od wewnątrz są wykonane z bawełny, a strona zewnętrzna jest wykonana z tkaniny minky. Ponadto takie rożki najlepiej nadają się na chłodniejsze dni, na spacer w wózku w zimie, gdy wiemy, że będziemy musieli w trakcie niego karmić dziecko.

Jak gruby powinien być rożek niemowlęcy?

Grubość rożka niemowlęcego zależy od pory roku w jakiej dziecko przyszło na świat. Cieńsze rożki nadają się na wiosnę i lato oraz do ciepłych, ogrzewanych pomieszczeń, aby zapewnić dziecku ciepło, ale i go nie przegrzać. Rożki grubsze, z większą ilością wypełnienia, to tak zwane rożki zimowe, które najczęściej używane są podczas spacerów w chłodniejsze i zimowe dni.

Warto również zwrócić uwagę na to jakie to wypełnienie jest. Najpopularniejsza jest sylikonowa włóknina, która jest antyalergiczna. Co za tym idzie jest najbardziej wskazana dla maluszków, gdyż przed urodzeniem dziecka nie wiadomo czy będzie ono na coś uczulone.

Jaki rozmiar wybrać?

Na rynku dostępne są rożki niemowlęce w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykane są rożki o wymiarach 70×70 cm, które są polecane dla noworodków i bardzo małych dzieci. Większe rozmiary do 100×100 cm, mogą być używane jako piękna kołderka do łóżeczka lub jako mata do zabawy na podłodze dla większych dzieci. Jednak czasem warto się zastanowić, czy aż taki duży rożek jest nam potrzebny. Czy nie lepiej kupić w to miejsce mięciutki kocyk lub jakąś ładną kołderkę.

Jakie zapięcie wybrać?

Najczęściej spotykane są rożki niemowlęce zapinane na wygodny rzep lub zawiązywane na piękną kokardę. Oba zapięcia są dobre, gdyż pozwalają łatwo i szybko owinąć dziecko. Ponadto zapewniają możliwość regulacji rozmiaru rożka wraz ze wzrostem dziecka.

To rodzic decyduje jak bardzo ma być otulony maluch. Co prawda wielu rodziców obawia się, że sobie nie poradzi z wiązaniem czy zapinaniem rożka, lecz po kilku dniach dochodzą do wprawy i są zadowoleni z zakupu.

Z wkładem usztywniającym czy bez?

Na rynku dostępne są rożki niemowlęce z wkładem kokosowym, miękkim wkładem z gąbki lub bez niczego. Wkłady są umieszczone w specjalnie przygotowanej kieszonce z tyłu rożka, która umożliwia szybkie wyjęcie lub włożenie wkładu w miarę potrzeby. Wkład kokosowy jest sztywny i ułatwia młodym rodzicom prawidłowe trzymanie dziecka. Jednak w miarę wprawy rezygnują oni z tego, ze względu na poczucie braku kontroli nad ułożeniem dziecka. Warto zwrócić uwagę, żeby wkład nie był zbyt sztywny, ponieważ może to uniemożliwić dokładne otulenia maluszka.

Bardziej wprawieni rodzice, którzy mają już jedno dziecko, wybierają rożki niemowlęce bez żadnego wkładu.

Różnorodność rożków

Ostatnim kryterium na jaki zwracają uwagę rodzice, a szczególnie mamy, jest wzór i kolorystyka rożków niemowlęcych. Obecnie na rynku dostępnych jest ogrom wzorów czy kolorów, które można idealnie dopasować do płci maluszka czy do poczucia estetyki rodziców.

Rożki niemowlęce od firmy Sleppee z serii Royal Baby oraz od firmy ColorStories z serii MilkyWay są pięknie wykonane z atestowanych polskich materiałów. Nadają się nie tylko na codzień podczas spacerów czy utulania do snu, ale również podczas rodzinnych uroczystości czy nawet przy podawaniu dziecka do Chrztu. Przetestowane przez wielu rodziców zdobyły zaufanie i pozytywne opinie.

Jak dbać o rożek niemowlęcy?

Pielęgnacja rożka niemowlęcego jest bardzo ważna, gdyż zapobiega niszczeniu się oraz deformacji rożka. Dlatego rożek należy prać w pralce w temperaturze 30 stopni, max 800 obrotów wirowania. Nie wolno rożka czyścić chemicznie, nie używać wybielaczy i nie suszyć w suszarce bębnowej. Prasuje się tylko tkaninę bawełnianą.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *