zabawki drewniane dla dzieci

Zabawki drewniane dla dzieci

Zabawki drewniane dla dzieci to w ostatnim czasie po raz przeżywają swój powrót. Zabawki drewniane są nie tylko ciekawe i kolorowe, ale zapewniają wspaniałą zabawę i różnorodny rozwój naszemu dziecku.

Zabawki drewniane historia

Historia zabawek drewnianych jest dość długa, ponieważ od zawsze dzieci bawią się zabawkami, które były wystrugane z drzewa. Historia drewnianych zabawek sięga czasów Babilonii i starożytnego Egiptu, a na przestrzeni kolejnych wieków zabawki ulegały modyfikacji i wytwarzane były z różnych materiałów.

Za pierwszą drewnianą zabawkę uważa się grzechotkę, która została wykonana przez Arystotelesa, natomiast po wprowadzeniu kilku modyfikacji możemy już mówić o dobrze nam znanym bączku. Jednak jedno jest pewne zabawki drewniane są ponadczasowe a w dzisiejszym świecie również bajecznie kolorowe, po które dziecko sięga z przyjemnością.

Zabawki drewniane zalety

Do głównych zalet drewnianych zabawek należy:

– różnorodność kształtów i kolorów,

– funkcjonalność,

– rozwój zdolności manualnych dziecka,

– bezpieczeństwo,

– są wytrzymałe,

– są trwałe,

– wykonane z najwyższej jakości materiałów,

– pokryte bezpiecznymi farbami,

– stymulują rozwój mowy dziecka,

– uczą kolorów, liter i cyfr,

– rozwijają wyobraźnię,

– uczą kreatywności,

– zabawki drewniane nigdy się nie nudzą,

– ponadczasowe,

– nie pękają,

– łatwe w utrzymaniu czystości,

– nie mają ostrych krawędzi,

– estetyczny wygląd,

– rozwijają zdolności poznawcze dzieci.

Zabawki drewniane i ich rodzaje

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów zabawek drewnianych do których należą:

– drewniane klocki,

– sortery,

– przebijaki,

– domki dla lalek,

– pchacze dla malutkich dzieci,

– zestawy konstrukcyjne, do składania,

– liczydła,

– kuchenki drewniane,

– układanki,

– puzzle,

– drewniane klocki magnetyczne,

– nawlekanki z różnymi figurkami,

– zestawy do nauki sznurowania,

– grzechotki,

– gryzaki,

– rowerki biegowe,

– przeplatanki drewniane,

– zwierzątka ze sznurkiem do ciągnięcia.

Zabawki drewniane jak wybrać?

Wybór zabawki drewniane nie należy do najprostszych, a przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na:

– wiek dziecka, dzięki czemu dostosujemy odpowiednią zabawkę dla dziecka,

– materiał z jakiego zostały wykonane zabawki,

– odpowiednie atesty i certyfikaty materiałów,

– trwałość ich wykonania,

– ciężar i wielkość zabawki,

– odpowiednią ilość elementów dla starszych dzieci, żeby mogły rozwijać swoja kreatywność,

– zastanówmy się czy zabawka ma służyć tylko zabawie czy ma również wpływać na rozwój innych umiejętności dziecka,

– cena.

Zabawki drewniane dlaczego warto po nie sięgnąć?

Po zabawki drewniane warto sięgnąć nie tylko ze względu na ich bezpieczeństwo o ponadczasowy charakter. Zabawki drewniane to przede wszystkim rozwój dziecka na wszystkich płaszczyznach związanych z logicznym myśleniem, kreatywnością oraz rozwojem motoryki i mowy.

Drewniane zabawki zmuszają dziecko do zabawy nimi, do przesuwania, układania i dotykania, co z kolei wpływa na rozwój poszczególnych umiejętności. Zabawki drewniane można dostosować do wieku dziecka zarówno tych najmłodszych dając m zabawki z małą ilością elementów, aż do tych starszych, które radzą sobie z większą ilością elementów i wykazują swoje kreatywne myślenie w trakcie zabawy nimi.

Wybór zabawek drewnianych to tez wpływ na ochronę środowiska, ponieważ są one wykonane z surowców naturalnych, które są biodegradowalne.

Zabawki drewniane za co są cenione?

Zabawki drewniane cenimy głownie za ich trwałość, ponadczasowy wygląd oraz prostotę. Zabawki tego typu zmuszają do kreatywności i myślenia w trakcie zabawy tak aby za każdym razem stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego. Cenimy je również za brak instrukcji obsługi ponieważ każde dziecko korzysta z nich w swój indywidualny sposób, dzięki czemu nie ograniczają wyobraźni naszego dziecka. Zabawki drewniane są również cenione za bezpieczeństwo dla naszych dzieci.

Zabawki drewniane materia z jakiego powinny być wykonane?

Decydując się na zakup zabawek drewnianych zwracamy uwagę w pierwszej kolejności na materiał z jakich zostały wykonane oraz na certyfikaty danej zabawki.

Zabawki z drewna powinny być przede wszystkim wykonane z drewna kauczukowego, który jest nie tylko naturalny ale i nie przetwarzany chemicznie, dodatkowo drewno takie powinno zostać zabezpieczone poprzez olejowanie albo użycie wosku pszczelego, które wpływają na trwałość danej zabawki.

Do produkcji zabawek drewnianych mogą być również wykorzystane takie substancje jak: naturalny kauczuk, wełna, bambus lub też bawełna organiczna. Dodatkowo w trakcie zakupu warto powąchać zabawkę, czy czuć ja farbą lb innymi substancjami toksycznymi. Jeżeli nic nie czujemy możemy mieć pewność, że zabawka jest bezpieczna i zrobiona z naturalnych surowców.

Zabawki drewniane cena

Ceny zabawek drewnianych nie należą do tych najniższych i zależą od kilku czynników takich jak: marka producenta, jakość wykorzystanych materiałów, atestów oraz wielkości zabawki i ilości elementów, które posiada w zestawie. Zabawki drewniane te najprostszego typu do kupienia są w cenie od 49,00złotych do 79,00 złotych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te bardziej kolorowe i rozbudowane zabawki, posiadające kilka elementów ruchomych, albo kilka dodatkowych elementów do zabawy to cena będzie zaczynać się od 75,00 złotych a kończyć nawet na 159,00 złotych.

Najdroższym wydatkiem jeśli chodzi o zabawki drewniane jest zakup rowerka biegowego, którego ceny zaczynają się od 350,00 złotych a kończą nawet na 600,00 złotych. Ważne aby przy zakupie zwrócić uwagę na jakość oraz dostosować zabawkę do wieku dziecka, wówczas będziemy mieć pewność, ze wybraliśmy najlepsza opcje z możliwych. A jako, że wybór zabawek drewnianych na rynku jest ogromny, każdy rodzić znajdzie odpowiednią zabawkę dla swojej pociechy.

zabawki drewniane

Zabawki drewniane jaki powinny zawierać oznaczenia?

Wybierając zabawki drewniane zwróćmy uwagę na następujące oznaczenia:
– znak CE, jest znakiem wskazującym na zgodność zabawki ze wszystkimi europejskimi normami, dzięki czemu jest ona dopuszczona do sprzedaży,

PEFC, jest to certyfikat, który mówi o ekologicznych, ekonomicznych i społecznych normach zgodnie, z którymi zostały wyprodukowane dane zabawki drewniane,

FSC, jest z kolei cenna informacja wskazującą na wyprodukowanie zabawek drewnianych z drzew, które pochodzą z lasów w których dba się o ochronę środowiska,

GOST, oznaczenie to posiadają zabawki drewniane, w których produkcji została użyta bawełna organiczna, nie zawierająca środków chemicznych,

– ostatnie oznaczenie Fair Trade, informuje nas o produkcji zabawek przez osoby dorosłe, które otrzymały za pracę wynagrodzenie.

Pamiętajmy o zwróceniu uwagi na te oznaczenia, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność o wysokiej jakości zabawek oraz o ich naturalnych materiałach, z których zostały wykonane.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *