Jak wybrać czapeczkę dla dziecka

Jak wybrać czapeczkę dla dziecka?

Każdy rodzic dba o swoją pociechę najlepiej, jak tylko potrafi. Stale podejmuje wybory, które w przyszłości okażą się tymi najlepszymi dla dziecka. Na etapie ciąży przyszli rodzice zaczynają kompletować wyprawkę dla noworodka, zastanawiając się przy tym, czy upatrzone produkty będą praktyczne, dobre jakościowo, komfortowe dla malucha, a przede wszystkim bezpieczne.

Wybierając ubranka sprawdzając informacje o producentach, skład materiałów i aktualnie panujące trendy w świecie maluchów. Zastawiają się, jakie kryteria powinni przyjąć, żeby ich pociecha otrzymała wszystko to, co najlepsze. W dzisiejszych czasach dostępność produktów i ich gama może przysporzyć rodzicowi problemów.

Tak samo jest w przypadku czapeczek, istotnego elementu garderoby noworodka, niemowlaka i dzieci, które ukończyły już swój pierwszy rok życia. Jak sobie z tym poradzić? Jak wybrać odpowiednią czapeczkę dla niemowlaka?

Przyszli rodzice powinni pomyśleć o odpowiedniej czapeczce dla niemowlaka na etapie kompletowania rzeczy do szpitala. Tuż po porodzie jednym z podstawowych elementów garderoby malucha jest właśnie czapeczka. Zapobiega ona utracie ciepła i zapewnia komfort niemowlakowi w nowych i trudnych dla niego warunkach.

Standardowy rozmiar czapeczki dla niemowlaka to 36-40, ale producenci ubranek dla dzieci oferują także mniejsze rozmiary, przeznaczone przeważnie dla wcześniaków. Rozmiar czapeczki sprawdzamy mierząc obwód głowy dziecka tuż nad łukiem brwiowym, czyli w miejscu, gdzie główka jest najszersza, uwzględniamy przy pomiarze także uszy.

Warto kupić kilka różnych modeli, w różnych rozmiarach i o różnej grubości tkaniny, by po porodzie sprawdzić, który z nich jest najlepszy dla naszej pociechy i zapewnia mu maksymalny komfort, a także dobry sen.

Czym powinien kierować się rodzic wybierając czapeczkę dla dziecka?

 • Zdrowy rozsądek
  Pamiętajmy, że głównym zadaniem czapeczki jest niedopuszczenie do sytuacji, w której dziecku będzie za gorąco lub jego organizm zostanie wychłodzony. Oczywiście, uwzględniamy tutaj cały zestaw ubranek, który ma na sobie dziecko, jednakże to właśnie przez głowę organizm maluszka, jak i dorosłego człowieka, traci najwięcej ciepła, bo aż około 30%. Wybierajmy zatem takie czapeczki, które będą odpowiednio dobrane do temperatury otoczenia i warunków atmosferycznych panujących na dworze. Czapeczka dla niemowlaka musi zakrywać mu także uszy i przylegać do główki, dlatego w tym przypadku dobrze sprawdzają się czapeczki z wiązaniami. Jeśli wychodzimy na mróz, to konieczny jest grubszy materiał, również z wypustkami zasłaniającymi uszy naszej pociechy. W przypadku noworodków i niemowlaków unikajmy pomponów, mogących obniżyć jakość ich snu, czy komfort podróży, decydujmy się na proste kroje w neutralnych, pastelowych kolorach. Jeśli temperatura jest wysoka, a nasłonecznienie duże, to pamiętajmy by czapka miała daszek (w przypadku dzieci, które już chodzą lub raczkują).
 • Materiał
  Stawiajmy na produkty, które będą naturalne, miękkie, rozciągliwe i zapewnią komfort maluchowi podczas noszenia. Czapeczki letnie będą wykonane ze zwiewnego materiału, czapeczki zimowe z grubszego, który ochroni dziecko przed niepotrzebną utratą ciepła. Decydujmy się na produkty, które pozwolą skórze dziecka oddychać i nie doprowadzą do chorób, jak katar czy też zapalenie ucha.
 • Rozmiar
  Wybierajmy produkty na podstawie obwodu głowy dziecka. Najlepiej sprawdzają się czapeczki elastyczne, które łatwo się rozciągają i dopasowują do malucha. Mogą mieć też ściągacz.
 • Komfort
  Dotyczy zarówno noworodków, które mają niezarośnięte ciemiączko, niemowlaków, jak i dzieci powyżej pierwszego roku życia. Czapeczka nie powinna sprawiać trudności podczas nakładania, nie może powodować też odgnieceń, zaczerwienień i otarć na skórze, a samo jej nałożenie nie może zabierać dużo czasu. Sznurki i troczki do zawiązywania pod brodą dziecka muszą być wykonane z miękkiego materiału. Pamiętajmy też, że dla starszych dzieci, które potrafią już chwytać, wiązania mogą w niektórych przypadkach być niebezpieczne. Jeśli nasz maluch nie toleruje wiązań, to warto spróbować założyć mu czapeczkę pilotkę, która ma wystarczająco duże wypustki na uszy, gwarantujące ochronę przed zimnem.
 • Certyfikaty
  Potwierdzają jakość materiału, przyjazność środowisku czy też ekologiczny proces produkcji. Są gwarancją jakości i tego, że produkt stworzono w warunkach spełniających narzucone normy. Przede wszystkim jednak potwierdzają, że ubranka, w tym czapeczki, są przeznaczone dla dzieci i mogą być przez nie noszone bez obaw o ich bezpieczeństwo. Potwierdzają także przyjazność materiału skórze dziecka.

Z jakich materiałów powinna być wykonana czapeczka dla niemowlaka?

 • Naturalnych,
 • Delikatnych,
 • Przyjaznych skórze dziecka,
 • Z certyfikatem,
 • Niewywołujących reakcji alergicznych,
 • Niewywołujących podrażnień,
 • Przewiewnych i oddychających,
 • Miłych w dotyku,
 • Niedrapiących,
 • Chroniących przed temperaturami i warunkami atmosferycznymi – w zależności od pory roku.

Ceny czapeczek dla noworodków, niemowlaków i starszych dzieci

Ceny czapeczek dla dzieci uzależnione są od producenta, materiału, atestów i jakości wykonanego produktu. Wpływ na cenę mają również trendy i wybrany model. Przedział cenowy zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Czy czapeczka jest zawsze dziecku potrzebna?

Pamiętajmy też, że nie zawsze naszym pociechom czapeczka jest potrzebna. Noworodki tuż po porodzie przez kilka dni zawsze mają na głowie czapeczkę. Koniecznie musimy również pamiętać o czapeczce dla niemowlaka zwłaszcza po kąpieli, kiedy temperatura w łazience różni się od temperatury pomieszczenia, w którym później będzie przebywać dziecko.

W kolejnych okresach rozwoju czapka w domu, na dworze gdy jest bardzo ciepło i bezwietrznie, nie jest już obowiązkowym elementem garderoby. Na pewno trzeba zapewnić dzieciom okrycie głowy, gdy temperatura powietrza nie przekracza 15 stopni Celsjusza.

W przypadku dużego nasłonecznienia alternatywą stają się kolorowe kapelusiki ze zwiewnych materiałów, które gwarantują prawidłową cyrkulację powietrza. Ochronę przed promieniami słonecznymi zapewnić możemy także za pomocą parasolki przymocowanej do wózka lub budki od gondoli.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *