wyprawka dla niemowlaka

10 produktów, o których musisz pamiętać kompletując wyprawkę dla maluszka

Oczekiwanie na nowego członka rodziny to niezwykły i ekscytujący czas. Każdy pamięta chyba, z jakim zniecierpliwieniem wyglądał w dzieciństwie pierwszej gwiazdki i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. To samo radosne oczekiwanie, ale o nieporównywalnie większej skali, towarzyszy przyszłym rodzicom.

A świadomość, że tym razem prezent, ten od losu, będzie o wiele cenniejszy niż wymarzone kiedyś klocki pod choinką – potęguje ten stan jeszcze bardziej.

Jest to jednak prezent szczególny. Zwłaszcza pod tym względem, że inaczej niż w przypadku podarków od Świętego Mikołaja, ryzykowne byłoby czekanie na niego z pustymi rękami. A właściwie z pustymi szafkami oraz z pustym łóżeczkiem. Wyprawka dla malucha musi zatem być solidnie przygotowana.

Wyprawka dla malucha – warto mieć ją w domu zawczasu

Zwykle torba do szpitala spakowana jest stosunkowo wcześnie. A o innych rzeczach świeżo upieczeni rodzice zaczynają sobie często przypominać już wówczas, kiedy maleństwo jest na świecie. Potrzebuje ono nie tylko troskliwej opieki i ciągłej uwagi, ale także czasu mamy i taty oraz ich sił – poświęcanych dotąd zwykle innym sprawom.

Chociaż szczęśliwi, są oni bardzo zmęczeni. Zwłaszcza przez pierwszy okres przygody z rodzicielstwem. Większość czasu jaki dziecko pozostawia na wykonanie rutynowych, codziennych czynności nie domagając się przy tym ciągłego zaangażowania z ich strony najchętniej przeznaczają na sen. I to nierzadko kosztem niepozmywanych naczyń, codziennego prysznica albo innych pilnych dotąd kwestii.

A gdzie w tym wszystkim jeszcze czas na zakupy? Zakupy, które trudno zresztą robić z nieutulonym berbeciem, czasami nieustająco wręcz domagającym się piersi.

Dziecko jest z pewnością najcudowniejszym i najbardziej oczekiwanym darem. Jednak już niebawem nawet banalne, spokojne skorzystanie z toalety na długi czas może znaleźć się w sferze marzeń oraz najbardziej pożądanej formy relaksu.

A na bieżąco – i tak pojawiają się kolejne potrzebne rzeczy na liście: do zrobienia albo do kupienia. Dlatego właśnie skompletowanie możliwie najszerzej pojętej wyprawki, takiej na chociaż kilka miesięcy po porodzie, jest niezwykle pomocne i praktyczne.

Ponadto jeżeli dziecko pojawia się znacznie przed planowanym terminem wymaga jeszcze więcej troski. A właśnie wówczas okazuje się, że brakuje mu podstawowych rzeczy, bo „przecież jeszcze jest tyle czasu”.

Wyprawka dla dziecka – od czego zacząć: chłopiec, czy dziewczynka?

Płeć potomka akurat trudno zaplanować. Ale większość rodziców pragnie raczej, aby ich pociecha, niezależnie od płci, była: zdrowa, otoczona troskliwą opieką oraz pielęgnacją i szczęśliwa.

A w dobie rozpowszechnionych badań USG rąbek tajemnicy zwykle uchylany jest dużo wcześniej. Nawet jednak, jeżeli chcemy, aby płeć dziecka do samego rozwiązania pozostała niespodzianką, wyprawka dla malucha może zostać skompletowana z uroczych rzeczy typu „unisex” – tak charakterystycznych dla najmłodszych.I tak na przykład, wśród szerokiej gamy produktów marki Sleepee, znajdą się nie tylko pastelowe – różowe, ale również szare albo ozdobione uniwersalnym motywem.

Maleństwo z pewnością doceni tak zwane „gniazdko niemowlęce”, które można umieścić w łóżeczku, aby otulone nim czuło się niemal tak bezpiecznie jak jeszcze niedawno w łonie mamy. Takie gniazdko można również łatwo zabrać ze sobą – na przykład do babci albo gdziekolwiek mielibyśmy spędzić z dzieckiem więcej czasu.

Będzie wtedy czuło ten sam zapach, fakturę i przyjemny komfort tego samego gniazdka co we własnym domu. Marka Sleepee oferuje także szeroki wybór pościeli, śpiworków oraz rożków niemowlęcych. Rożek szczególnie dobrze sprawdzi się w pierwszych miesiącach życia. Wygodnie jest zabrać otulonego w niego noworodka ze szpitala.

Wyprawka dla malucha – dlaczego warto mieć wszystkiego nieco „na wyrost”?

Przyszli rodzice mogą sądzić, że chodzi tutaj przede wszystkim o „naciągnięcie ich” na niepotrzebne kupno tego typu akcesoriów. Jednak sklepy z artykułami dla niemowląt i dzieci prowadzą zwykle doświadczeni rodzice i, identyfikując się ze swoimi odbiorcami, starają się raczej fachowo doradzić i ulżyć innym, niż „wciskać” na siłę niepotrzebne gadżety.

Pamiętać należy jednak, że maleńkie dzieci, chociaż szybko wyrastają z ubranek, śpiworków itp. po prostu bardzo często i intensywnie je brudzą. Pralki pełne po brzegi maciupeńkich ubranek, kocyków i innych dziecięcych „gałganków” to codzienność rodziców i opiekunów noworodków oraz niemowląt.

A czas na pranie i sprzątanie nagle okazuje się …reglamentowany – dyktowany przez aktualne potrzeby dziecka. I, co tu dużo mówić, czas ten się kurczy. A stosy rzeczy do uprania – rosną. To dlatego, w miarę możliwości, warto przygotować sobie ich nieco większy „zapas”.

Najważniejsze elementy jakie powinna zawierać wyprawka dla dziecka.

Priorytetowe artykuły to oczywiście:

  • pieluszki – nie tylko jednorazowe;

  • pościel do łóżeczka – na początek głównie prześcieradło;

  • otulacze / kocyki;

  • kosmetyki dla niemowląt.

Pieluszki, oprócz tych jednorazowych, tak zwanych wszelkiego rodzaju „pampersów”, w pierwszym okresie życia mają szereg zastosowań. Muślinowe pieluszki są mięciutkie i przyjemne w dotyku. Pozwalają na zabezpieczenie na przykład ubrania rodzica albo materacyka i prześcieradła w łóżeczku przed ulewaniem się pokarmu.

Przydadzą się także podczas częstych w tym czasie kontrolnych wizyt u lekarza – zwykle lekarz lub pielęgniarka poprosi o rozłożenie pieluszki dziecka nawadze lub w innym miejscu. W wielu przychodniach są jednorazowe podkłady, jednak warto mieć przy sobie własną pieluszkę, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Zawiązana luźno na szyi pieluszka ratuje również sytuację kiedy brakuje śliniaczka, albo jeden jego egzemplarz jaki mamy akurat ze sobą nadaje się tylko do prania. Wyprawka dla dziecka powinna zawierać przynajmniej kilka ich sztuk. A obecnie ich wzory i kolory przyprawiają o zawrót głowy. Daleko im do siermiężnych tetrowych pieluch z okresu PRLu, które nierzadko nasze mamy i babcie farbowały wówczas, aby uszyć z nich sobie jakiekolwiek ubranie. I całe szczęście.

Pościel dla noworodka ogranicza się zwykle do prześcieradła zakładanego na odpowiednio twardy materacyk w łóżeczku oraz otulacza, rożka, albo kocyka. Poduszka z pewnością się przyda – ale później. Kupimy ją w zestawie razem z pierwszą „prawdziwą” kołdrą. Dla zdrowia dziecka i jego prawidłowego rozwoju na początku jego życia poza łonem mamy najlepiej ograniczyć się właśnie do tych trzech elementów i wspomnianej już wyżej mięciutkiej pieluszki pod główkę. Między prześcieradło a materacyk warto kłaśćteż fizelinowe podkładydo przewijania – dostępne w aptece. Pozwoli to zachować materac dłużej w lepszym stanie. Pod główkę natomiast lepiej sprawdzi się mięciutka w dotyku pieluszka muślinowa.

Prześcieradło do łóżeczka oraz prześcieradło do wózka-gondoli można kupić z tej samej serii, jeżeli lubimy mieć wszystko w komplecie. Albo wybrać różne wzory – na przykład pod kolor łóżeczka i wózka. Tak czy owak: trzeba wyposażyć się w co najmniej kilka sztuk. Co najmniej po trzy do łóżeczka i trzy do gondolki. To absolutne minimum, ale jeżeli mamy na to dość funduszy i miejsca – ich większa ilość wbrew pozorom pomoże utrzymać czystość i porządek.

Kocyki dla najmniejszych ich użytkowników powinny być zarówno ciepłe jak i przepuszczające powietrze. Dobrze sprawdza się w tym celu popularna, cieplutka bawełna. Godnym polecenia rozwiązaniem są kocyki bambusowe. Jest to materiał naturalny i przepuszczający powietrze. Lekkie kocyki bambusowe będą idealne do wózka na nieco cieplejsze dni – zanim lato nadejdzie w pełni a dziecko trzeba jeszcze czymś otulić. Wszystkie kocyki z tych surowców różnią się oczywiście nieco wielkością powierzchni oraz grubością.

Alternatywa dla kocyków to popularne, mięciutkie i przyjemne w dotyku otulacze. Także najczęściej bambusowe oraz muślinowe.

Porządna wyprawka dla malucha nie obędzie się także bez zestawu niemowlęcych kosmetyków. Trudno znaleźć obecnie na rynku produkty tego rodzaju, które nie byłyby ekologiczne. Płyny i emulsje do kąpieli, kremy pielęgnacyjne pod pieluszkę a także balsamy do całego ciała od pierwszych dni życia to z pewnością kosmetyki, w które warto zainwestować kompletując taką wyprawkę. Wszystkie wymienione podstawowe specyfiki do pielęgnacji noworodków i niemowląt – wysokiej jakości a zarazem w bardzo przystępnej cenie oferują między innymi producenci: Derma oraz Bubble&Co. Oprócz tego godne polecenia są oliwki. Chociaż ich tradycyjne zastosowanie wychodzi już z mody ze względu na coraz lepszej jakości niemowlęce balsamy do ciała, będące obecnie znacznie lepsze od tych pierwszych. Oliwki natomiast przydadzą się do masażu. Pozwolą na praktykowanie na przykład tak zwanego MasażuShantala, popularnego masażu dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Jest to rodzaj masażu, na którym zyskują zarówno dzieci jak i rodzice – nieoceniony w uspokajaniu. Wymaga użycia zaledwie czułych dłoni i delikatnej oliwki dla niemowląt – niekoniecznie tej typowo przeznaczonej właśnie do masowania.

wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla malucha – co jeszcze może się przydać?

Oprócz wymienionych wyżej, całkowicie elementarnych artykułów, warto, żeby wyprawka dla dziecka zawierała także inne akcesoria.

Nie tylko masaż ciała uspokaja i wycisza niemowlęta. I chociaż ich czupryny nie zawsze są bujne, to mięciutka szczoteczka do włosów, oprócz uładzenia pierwszych loczków, działa kojąco. Niektóre maluchy uwielbiają takie czesanie-masowanie i pomimo, że włoski są już uczesane domagają się takiej szczególnej pieszczoty. Miękkie włosie delikatnie masuje główkę. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że dzieci urodzone poprzez tak zwane „cesarskie cięcie”, które nie miały okazji przechodzić przez kanał rodny, potrzebują dodatkowej, delikatnej stymulacji tej części ciała. Taki masaż szczoteczką jest jedną z jej form.

Popularne są również tak zwane „szumisie”, czyli szumiące przytulanki pomagające uspokoić lub uśpić maleństwo. Ostatnio, na wzór „antysmoczkowej histerii” zyskały one sobie frakcję zagorzałych przeciwników. Jednak, podobnie jak w przypadku smoczków – jest to kwestia użytkowania tego typu gadżetów. Tak samo jak uspokajający smoczek nie zastąpi przytulenia i uwagi ze strony mamy, tak używanie szumiącej zabawki do uspokajania dziecka nieustająco – jest, delikatnie rzecz ujmując, kontrowersyjne. Jednak stosowane z umiarem tego rodzaju przytulanki z pewnością spełniają swoją pożyteczną funkcję a ich łagodny szum – można przecież dozować. Poza tym, oprócz możliwości wydawania kojących dźwięków od czasu do czasu, te szumiące maskotki pełnią przecież wszystkie role klasycznych, nieszumiących przytulanek. Dlatego warto rozważyć je jako element wyprawki dla malucha.

Malutkie dzieci bardzo lubią także przykrywać sobie buzię leżąc w łóżeczku. Te starsze – nadzwyczajnie cieszy zabawa w „a-kuku!”. Przykrywanie twarzy niektórymi, zbyt ciężkimi kocykami może stanowić ryzyko uduszenia. Dlatego tym najmniejszym maleństwom zwykle wystarcza do tego prosta, muślinowa pieluszka. Ale nieco już starszym niemowlętom spodobają się szczególnie atrakcyjne w takich okolicznościach przytulaczki – czyli miniaturowe kocyki-maskotki o bardzo niewielkiej powierzchni.

Z pewnością wyprawka malucha mogłaby zawierać jeszcze wiele interesujących i praktycznych elementów. Trudno przedstawić wszystkie w jednym miejscu, spróbujmy jednak wymienić jeszcze raz 10 najważniejszych i najciekawszych:

1.Pieluszki muślinowe.

2.Prześcieradła: do łóżeczka i do wózka.

3.Kocyki.

4. Otulacze.

5.Gniazdka niemowlęce.

6.Rożki niemowlęce.

7.Ekologiczne kosmetyki dla niemowląt.

8.Szumiące przytulanki.

9.Przytulaczki.

10.Szczotki do włosów.

Warto zadbać o to, żeby najpotrzebniejsze z nich znalazły się w domu jeszcze przed przybyciem jego nowego mieszkańca.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *